Ruhsatname ve Çalışma Kartlarına Dil / Bölge Ekletilmesi

  • Anasayfa
  • Ruhsatname ve Çalışma Kartlarına Dil / Bölge Ekletilmesi
  • 10 Ocak 2024

Dil sınavı / Uygulama gezisi sona erdikten sonra; 

Ruhsatname ile ilgili tüm işlemlerinize öncelikle Bakanlık hesabına 30 TL ruhsatname ücretini ödeyerek başlamanız gerekmektedir. Sonrasında https://erehberbasvuru.kultur.gov.tr adresinden "ruhsatnameye bölge ekletme" işlemini takip etmeniz ve bu işlemi tamamladıktan sonra aşağıda belirtilen belgeleri Bakanlığa posta ya da kargo yoluyla iletmeniz gerekmektedir. 

1- Dilekçe (örneği aşağıda)

2-Mevcut ruhsatnamenin aslı (ruhsatnameniz kayıp ise, herhangi bir ulusal gazetede yayınlanmış kayıp ilanının asıl gazete nüshası)

Gönderilecek adres: Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü İsmet İnönü Bulvarı No:32 Ankara (Tel: 0312 470 78 87-88-89-90)

Ruhsatname ücretinin yatırılacağı Bakanlık banka hesap bilgileri: (30 TL) Hesap Adı: Kültür ve Turizm Bakanlığı

Şube: Ziraat Bankası Kamu Kurumsal Şubesi IBAN No: TR080001001745034831705540

Dilekçe:

T.C. KÜLTÜR ve TURİZM BAKANLIĞI

(Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü)

 

Turist Rehberleri Birliği tarafından ……… tarihleri arasında düzenlenen ........ bölgesi uygulama gezisinde veya …….. dil sınavında başarılı oldum.  

 

Söz konusu bölgenin/dilin ruhsatnameme eklenmesi hususunda gereğini arz ederim.

 

 

Adı-Soyadı

 

İmza

 

İletişim Bilgileri:………………....…………………………………….

 

 

Ruhsatnameniz Bakanlık tarafından düzenlenmekte ve Odamıza gönderilmektedir. Baskı, gönderim, Odamıza ulaşması vb iş ve işlemlerin süresi bir ayı bulabilmektedir. Ruhsatnamenizin aslı Odamıza ulaştıktan hemen sonra kayıtlarımızı güncelliyoruz ve size geciktirmeden bilgi veriyoruz. Çalışma kartınıza da bu bölgeyi/dili ekletmek isterseniz; sizi bilgilendirmemizden sonra rehber.tureb.org.tr adresli RBS hesabınızdan kart başvurunuzu yapabilirsiniz. 

Bölge/dil ekletilmiş kartınız Odamıza ulaştığında size SMS yoluyla bilgi vereceğiz, Henüz almamışsanız ruhsatnamenizi İRO'dan almak durumundasınız.