Oda Üyeliğinde İstenen Belgeler

 • Anasayfa
 • Oda Üyeliğinde İstenen Belgeler
 • 25 Ocak 2023

Ruhsatnamenizin aslının Bakanlıkça size ulaştırılmasından itibaren en geç 6 ay içinde Oda üyeliğini gerçekleştirmeniz zorunludur.

Oda üyeliğinde istenen evraklar:

 1. 1- Oda üyeliği başvuru dilekçesi (Odamızda mevcuttur, ıslak imzayla doldurulacaktır)
 2. 2- Nüfus cüzdanının önlü-arkalı fotokopisi (Odamızda fotokopi çekilmektedir)
 3. 3- Bakanlıkça hazırlanacak ruhsatnamenin aslı, aslı bulunmuyorsa noter onaylı örneği. (Ruhsatnamenizin aslının fotokopisi Odamızda çekilip, iade edilmektedir)
 4. 4- Yerleşim yeri belgesi (ikametgah). (E-devlet'ten alabilirsiniz)
 5. 5- Başvuru tarihinden önce, son 3 ay içerisinde alınmış adli sicil belgesi (E-devlet’ten alabilirsiniz, “resmi kuruma verilmek üzere” alınmalıdır)
 6. 6- Diplomanızın aslı (diploma aslı yoksa geçici mezuniyet belgesinin aslı veya onaylı örneği). Diploma ya da mezuniyet belgenizin aslı ile gelmeniz yeterlidir, İRO görevlisi aslını gördükten sonra fotokopisini çekmektedir.
 7. 7- VARSA 5901 sayılı Kanun uyarınca düzenlenmiş mavi kartın (Türk Vatandaşlığından çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişilere tanınan hak) noter onaylı örneği ile yurtiçi ve yurtdışı yerleşim yeri belgesi.
 8. 8- Son 3 ay içinde çekilmiş en az 4 adet renkli vesikalık fotoğraf.
 9. 9- Ayrıca aşağıdaki formatta dijital fotoğrafınızı, adınızı ve soyadınızı da belirterek iro@iro.ogr.tr adresimize iletmeniz gerekmektedir. Fotoğraf özellikleri: Arka fon beyaz, biyometrik fotoğraf, kafa ölçüsü fotoğrafın %60’ı ve/veya %70’i oranında, 1512x1890 piksel ebadında ve 300 DPI çözünürlükte.
 10. 10- Oda üyeliği aidatı. Dilerseniz Odamızda banka ya da kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz veya dilerseniz havale/EFT yoluyla ödeme yapabilirsiniz.

Oda üyeliğini gerçekleştirdikten sonra, çalışma kartı başvurusu yapıp eylemli olacaklar için: rehber.tureb.org.tr adresli RBS Rehber Girişi'nden, yeni hesap oluştur adımını izleyerek. 

Aidat tutarları:

2023 yılı eylemli (çalışma kartı olan) rehber aidatı: 1.945 TL

2023 yılı eylemsiz (çalışma kartı olmayan) rehber aidatı: 389 TL