Oda Üyeliğinde İstenen Belgeler

 • Anasayfa
 • Oda Üyeliğinde İstenen Belgeler
 • 26 Şubat 2024

Ruhsatnamenizin aslının Bakanlıkça size ulaştırılmasından itibaren en geç 6 ay içinde Oda üyeliğini gerçekleştirmeniz zorunludur.

Oda üyeliğinde istenen evraklar:

 1. 1- Oda üyeliği başvuru dilekçesi (Odamızda mevcuttur, ıslak imzayla doldurulacaktır)
 2. 2- Nüfus cüzdanız (Odamızda fotokopisi çekilmektedir)
 3. 3- Bakanlıkça hazırlanacak ruhsatnamenin aslı, aslı bulunmuyorsa noter onaylı örneği. (Ruhsatnamenizin aslının fotokopisi Odamızda çekilip, iade edilmektedir)
 4. 4- Ruhsatname ile birlikte gönderilen Bakanlık yazısı (Odamızda fotokopisi çekilmektedir)
 5. 5- Yerleşim yeri belgesi (ikametgah). (E-devlet'ten alabilirsiniz) (Odamıza yerleşim yerleri Bolu, Düzce, Edirne, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ve Kırklareli illeri olanlar kayıt edilebilmektedir. (Yerleşim yeri adresi yurtdışı olanlar, diledikleri Odaya kaydolabilmektedir.) 
 6. 6- Başvuru tarihinden önce, son 3 ay içerisinde alınmış adli sicil belgesi (E-devlet’ten alabilirsiniz, “resmi kuruma verilmek üzere” alınmalıdır)
 7. 7- Diplomanızın aslı (diploma aslı yoksa okuldan alacağınız geçici mezuniyet belgesinin aslı veya onaylı örneği). Diploma ya da okuldan aldığınız onaylı mezuniyet belgenizin aslı ile gelmeniz yeterlidir, İRO görevlisi aslını gördükten sonra fotokopisini çekmektedir.
 8. 8- VARSA 5901 sayılı Kanun uyarınca düzenlenmiş mavi kartın (Türk Vatandaşlığından çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişilere tanınan hak) noter onaylı örneği ile yurtiçi ve yurtdışı yerleşim yeri belgesi.
 9. 9- Son 3 ay içinde çekilmiş en az 4 adet renkli vesikalık fotoğraf.
 10. 10- Ayrıca aşağıdaki formatta dijital fotoğrafınızı, adınızı ve soyadınızı da belirterek iro@iro.org.tr adresimize iletmeniz gerekmektedir. Fotoğraf özellikleri: Jpg formatında. Arka fon beyaz, biyometrik fotoğraf, kafa ölçüsü fotoğrafın %60’ı ve/veya %70’i oranında, 1512x1890 piksel ebadında ve 300 DPI çözünürlükte.
 11. 11- Oda üyeliği aidatı. Dilerseniz Odamızda banka ya da kredi kartıyla ödeme yapabilirsiniz veya dilerseniz havale/EFT yoluyla ödeme yapabilirsiniz.

Oda üyeliğini gerçekleştirdikten sonra, çalışma kartı başvurusu yapıp eylemli olacaklar için: rehber.tureb.org.tr adresli RBS Rehber Girişi'nden, “yeni hesap oluştur” adımını izleyerek. 

Aidat tutarları:

2024 yılı eylemli (çalışma kartı olan) rehber aidatı: 3.090 TL

2024 yılı eylemsiz (çalışma kartı olmayan) rehber aidatı: 618 TL

Aidat ödeme seçenekleri:

- Odamızda banka ya da kredi kartınızla aidat ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Odamızda elden-nakit ödeme alınmamaktadır.

- Veya Banka hesabımıza havale/EFT ile yapmak isterseniz: Hesap Adı: İstanbul Rehberler Odası Garanti Bankası Elmadağ Şubesi (Şube Kodu: 234), İBAN: TR 760006200023400006299400

- Veya online güvenli ödeme: https://iro.org.tr/aidat-ode 

Odamız hafta içi günlerinde 09:00-18:00 arasında kesintisiz açıktır, Cumartesi ve Pazar günlerinde kapalıyız. İş ve işlemler Cihangir Mahallesi Soğancı Sokak No:3 Kat:1 Cihangir Beyoğlu (Taksim İlkyardım Hastanesi’nin karşısındaki sokakta) adresimizde yapılmaktadır.