Mesaj Platformlarına Üyelik

  • Anasayfa
  • Mesaj Platformlarına Üyelik
  • 29 Kasım 2022

İRO ve rehberlik mesleği ile ilgili tüm duyuru, bilgilendirme, anımsatma, etkinlik ve benzeri mesajlarımızı, İRO üyelerinin, Odamıza verdikleri e-posta adresleriyle üye olduğu “İRO Duyuru” mesaj platformuna göndermekteyiz.

iro-duyuru@googlegroups.com adresli bu mesaj platformu, googlegroups üzerinde oluşturulmuş olup, burada yalnızca İRO üyeleri yer almaktadır. Bu platform tartışmaya açık değildir burada sadece IRO duyuruları yapılmaktadır. Buradan gelen mesajların “KONU” satırında köşeli parantez içinde [IRO-Duyuru] ifadesi bulunmaktadır.

İRO üyelerini, bu mesaj platformuna doğrudan eklemekteyiz. Doğrudan eklenmeyen e-posta adreslerinize, bu mesaj platformuna davet linkini gönderiyoruz, bu linki “tıklayarak”, daveti kabul etmiş ve mesaj platformuna üyeliğinizi onaylamış oluyorsunuz. İRO üyesi olmanıza rağmen, İRO duyuru mesaj platformundan size ileti gelmiyorsa, lütfen bize bilgi veriniz, adresinizi ve mesaj platformundaki üyeliğinizi kontrol edelim.

Rehberler Platformu:

TUREB mensubu meslek kuruluşlarına üye olan rehberlerin, dilerlerse yer alabildikleri, kendi aralarında bilgi paylaşımı yaptıkları bir platform olup, talep ve isteğe bağlı olarak üye olunabilmektedir. Bu platform tartışmaya açıktır. Buradan gelen mesajların “KONU” satırında parantez içinde {Rehberler Platformu} ifadesi bulunmaktadır.

Rehberler Platformuna üye olmak isteyen rehberlerin, bağlı bulundukları meslek kuruluşları aracılığıyla taleplerini iletmeleri gerekmektedir.

Rehber Arayanlar Platformu:

“Taban ücretin altında ödeme yapmayacağına ilişkin yazılı taahhüt veren” acentaların ve kuruluşların rehber taleplerini ilettiğimiz platformdur.

Rehber Arayanlar Platformuna üye olmak isteyen İRO üyelerinin; ofis@iro.org.tr adresine bu taleplerini iletmeleri, yeterlidir.

Rehber talepleri İRO web sitemizin http://iro.org.tr/rehberbul adresinde bulunan bir form üzerinden yapılmaktadır. Bu sayfada yer alan formu dolduran acenta ya da kuruluşun, kişinin rehber talebi, “taban ücret altında ödeme yapmama taahhüdünü vermesi koşuluyla, isteyen İRO üyelerinin bulunduğu “Rehber Arayanlar Platformuna” iletilmektedir.

Önemli bir anımsatmada bulunmak isteriz. Taban ücretin altında ödeme almak ya da almayı önermek; taban ücretin altında ödeme yapmak veya yapmayı önermek; mevzuata aykırıdır, suçtur, mesleki etiğe aykırıdır. Taban ücretin altında ödeme yapan ya da öneren seyahat acentası ya da kuruluşu lütfen İRO’ya bildiriniz.

Bunun yanında; başta mesleki dayanışmayı pekiştirmek, haklarımızı korumak ve suç işlememek için, taban ücretin altında ödeme almamamız, kabul etmememiz gerekmektedir. Taban ücretin altında tur kabul eden üyelerimiz; şikayet veya tespit halinde “Rehber Arayanlar Platformu”ndan çıkarılacaktır.